Choď na obsah Choď na menu
 


Jazvečík hrubosrstý štandardný

28. 5. 2015

                     1380274_763316063686756_1821148489_n.jpg
          Jazvečíky- psy profesori. Jazvečík ako pes má len jedinú chybu - nevie rozprávať. Alebo: Keď chceš mať záruku, aby ti  pes v revíri pracoval, zaobstaraj si jazvečíka. Tieto príslovia sú len jedny z mnohých, ktoré o jazvečíkoch hovoria starí jágri. A ja im to v priebehu času začínam dávať za pravdu.
                  Sučku jazvečíka hrubosrstého štandardného som si zaobstaral takpovediac ,,náhodne´´ v roku 2013, keď som na internete objavil inzerát na šteniatka.
Po skontaktovaní chovateľa a prezretí fotiek šteniatok sa mi tieto veľmi zapáčili a rozhodol som sa jedno si zaobstarať. Pri výbere prišla ku mne prvá malá Aemmy a bolo rozhodnuté. Sučku som vychovával  v kotercoch Klubu PK v Košiciach a aj doma na Orave. Od začiatku mi robila radosť ako po pracovnej, tak aj po vzhľadovej stránke.
Sučka sa narodila 25.7.2013. Má srsť  typu drsná- diviačej farby a je mohutnejšieho vzrastu. Ukazovať sa začala hneď na začiatku len ako pár  mesačná pri výcviku môjho slovenského kopova, keď som ho pripravoval na skúšky a manipuloval som s diviačou kožou a raticami, tieto vždy pekne hlásila. Takisto nesklamala ani  v ostrosti, keď na ulovené líšky vždy urobila chvat .
           Ťažko na bojisku- ľahko na cvičisku, a tak som sa ako s 11 mesačnou zúčastnil na Farbiarskych skúškach malých plemien, kde obstála v I.cene  a získala poľovnú upotrebiteľnosť na dohľadávanie srnčej zveri. 
O mesiac na to, iba jeden deň po dovŕšení predpísaného veku 12 mesiacov sme sa zúčastnili Brlohárskych skúšok. V prvom kole získala I.cenu s titulom Vyháňač 4,4,4, s časom iba necelých 31 sekúnd. V druhom kole získala tiež I.cenu s titulom škrtič 3,4,4, no mojou chybou s časom až 2 min. 50 sekúnd.
Súbežne so skúškami prebiehala Súťaž v brlohárení, na ktorej sa umiestnila medzi jazvečíkmi na 2.mieste. Odniesli sme si ceny a pohár na pamiatku.Potvrdila tým svoju ostrosť a  chuť pracovať v brlohu, veď z 24 skúsených psov bola najmladším psom skúšok a súťaže. Absolvovaním BL splnila poľovnú upotrebiteľnosť na tlmenie škodnej zveri.
Ďalšími skúškami na ktorých sme sa zúčastnili boli Skúšky hlasitosti a odvahy jazvečíkov. Po dlhej ceste do Galanty, za upršaného počasia a blatistého terénu, ako posledná zo všetkých prítomných psov konečne zahlásila stopu zajaca, s hodnotením 3. Odvahu zvládla hravo na 4 a tiež správanie po výstrele známka 4.
Zatiaľ poslednými skúškami, ktoré sme absolvovali, boli Skúšky duričov.
Po vyčerpávajúcej príprave znova nesklamala, zvládla ich v I.cene s počtom bodov 204. Po spoločnej poľovačke v slabšie zazverenom revíri a preskúšaní technických disciplín, prišla v druhý deň skúšok disciplína ,, pravdy´´ - diviačí oplotok.
Tu si Ejma šplhla a s hodnotením 4 a pochvalou od rozhodcov na peknú prácu mladej sučky, získala druhý najvyšší počet bodov na skúškach, a taktiež poľovnú upotrebiteľnosť na lov a dohľadávanie diviačej zveri.
    V júli tohto roku sa plánujem zúčastniť  vyšších skúšok: Medzinárodných skúšok v brlohárení jazvečíkov, a tiež  koncom roku Medzinárodných duričských skúšok jazvečíkov.
          Po exteriérovej stránke to tiež nie je na zahodenie, aj keď za pracovnými úspechmi to trocha pokrivkáva. Samozrejme mojou chybou, nezúčastňovaním sa na prebiehajúcich výstavách, aj keď  to plánujem napraviť a nejakú s ňou ešte absolvovať.
  Ako prvej sme sa zúčastnili Klubovej výstavy jazvečíkov v triede mladých a obsadili sme 2.miesto z 13 posudzovaných sučiek, s hodnotením Výborná. Po absolvovani tejto výstavy prišla na rad bonitácia a výber do chovu, kde sme tiež uspeli so získaním titulu Kandidát chovu.
  Na dalšiu výstavu sme cestovali začiatkom mája tohto roku, a to na Medzinárodnú výstavu psov CACIB v Lučenci. Na túto výstavu som sa prihlásil len z dôvodu absolvovania medzinárodnej výstavy s hodnotením najhoršie VD, ako splnenia podmienky účasti na vyššie spomenutých Medzinárodných brlohárskych skúškach,na ktoré plánujem ísť.
Po dopravných problémoch sme prišli na posudzovanie do kruhu neskoro, a tak suka získala len hodnotenie Veľmi dobrá po posúdení mimo ostatných. Podmienku účasti na MBLSJ sme však splnili.
     A ešte niečo z praxe. Počas poľovnej sezóny sa zúčastňujeme viacerých akcií. Ako 8-mesačnú som ju zobral na brlohárenie ku kamarátovi na ,,Dolniaky´´, kde začala pekne prejavovať ostrosť a ochotu vojsť do prirodzeného brloha za líškou. Zimných spoločných poľovačiek na diviaky sa zúčastňujeme v rôznych revíroch po celom Slovensku, u kamarátov a známych, v rámci Klubu poľovníckej kynológie pri UVLF. A nie je ich málo, takže psíky si poriadne zamakajú. K tomu sa občas pridá nejakú tá dohľadávka diviaka.
      Začiatkom roka 2015 s ňou boli splnené podmienky chovnosti a tak plánujem s AEMMY jej prvý vrh,  výber psov nájdete v rubrike Novinky.
Dúfam, že tu bude pribúdať čoraz viac úspechov s mojou zverenkyňou.